Ewolucja świata maszyn
Bez trudu wskażemy obszary, w których maszyny mają wiele do powiedzenia. Są całe dziedziny naszego życia, w których wszelkiego rodzaju urządzenia odgrywają wielką rolę i chyba już nigdy nie będziemy w stanie zastąpić ich pracą własnych rąk. Można powiedzieć, że to naturalna konsekwencja rozwoju technologicznego oraz gospodarczego. Ten ostatni w największej mierze stymuluje postęp technologiczny, ponieważ to szeroko rozumiana wytwórczość ludzka stanowi jeden z głównych motorów rozwoju dla różnych dziedzin wiedzy. Nauka w dużym stopniu funkcjonuje po to, by wspierać swoim dorobkiem gospodarkę.
Rozwój mechaniki Dzięki licznym naukowym osiągnięciom, jak też przełomowym wynalazkom powstają coraz doskonalsze i coraz wydajniejsze maszyny. Kiedy powstawały pierwsze z nich, ich rolą było przede wszystkim zwiększanie wydajności produkcji, a także podnoszenie efektywności oraz zasięgu transportu – co zresztą miało i wciąż ma związek z ekonomiką. Silniki parowe w ogólny sposób dały dowód tego, że da się „szybciej i wydajniej”, co stanowiło inspirację dla kolejnych innowatorów. Po jakimś czasie stało się jasne, że para ma konkretne alternatywy jako źródło energii. Wynalazki w obszarach zasilania związane z rolą paliw stałych oraz ciekłych, a następnie elektryczności stanowiły kamienie milowe dla rozwoju przemysłu maszynowego.
Mogły tym samym powstawać nowe urządzenia przeznaczone zarówno dla poprawy działania zakładów produkcyjnych, jak też transportu towarowego oraz osobowego. Jednocześnie rozwijała się mechanika, z której po jakimś czasie wyewoluowały nowe dziedziny – mechatronika czy elektronika. Tempo w jakim świat szedł naprzód zaczęło diametralnie przyspieszać, co dostrzegliśmy wszyscy w XX wieku. Nie tylko produkcja Układy stosowane w maszynach stopniowo zyskiwały na stopniu zaawansowania, by przybrać postać znaną nam obecnie. Dziś ogromna liczba maszyn opiera swoją pracę na elektronice i sterowaniu komputerowym, co ma konkretne konsekwencje.
Są wydajniejsze, pracują z bardzo dużą precyzją i pozwalają wykonywać wiele zadań, których człowiek nie byłby w stanie wykonać tak dokładnie i w tak szybkim tempie. Stąd tak ważne są w działaniach w przemyśle. Na tym nie koniec, bo świat zmieniły także wszelkiego typu maszyny budowlane – usprawniają one stawianie budynków oraz realizację innych inwestycji z tego zakresu. W jakim kierunku pójdą maszyny, które znamy dziś? Na pewno będą się one stale rozwijać, co będzie miało ścisły związek z rozwojem komputerów i elektroniki. Przy rosnącej podaży i upowszechnieniu zapewne jeszcze bardziej spadnie ich cena.
Jedna z podstawowych maszyn zaliczana do urządzeń codziennego użytku, a więc samochód, nie stanowi już luksusu. Ceny aut są relatywnie niskie, gdy weźmiemy pod uwagę stopień ich zaawansowania. Możliwe, że wraz z rozwojem techniki bardzo tanie miejskie pojazdy zasilane chociażby elektrycznością staną się faktem szybciej niż sądzimy.